Oficiální stránky obce Horní Beřkovice

Image

Oficiální stránky obce
Horní Beřkovice

Kde nás najdete

Obec Horní Beřkovice se nachází 12 km jihovýhodně od Roudnice nad Labem na okraji okresu Litoměřice.

Horní Beřkovice jsou jednou z mnoha obci na území podřipska, která je v blízkosti hlavního dálničního spoje PRAHA-ÚSTÍ n.L., známeho též jako D8. Díky tomuto spoji se dnes četnost návštěvnosti tohoto kraje mnohonásobně zvýšila. Cesta z Prahy k nám trvá asi 30 minut a 50 minut ze směru Ústí nad Labem.

Doprava v naší obci je zabezpečována autobusovou ČSAD a také železniční sítí ČD, která zde zřídila místní stanici.

Pro pěší a cykolturisty tu místní kraj skrývá velké bohatství historických či jiných kulturních památek (více se tomuto tématu věnujeme v rubrice "Turistika"). Přesto však již zde doporučujeme všem potencionálním zájemcům, kteří se v budoucnu chystají navštívit kraj "Praotce Čecha", aby si s sebou přibalili jakýkoli typ kola (horské-trek-silniční-dámské-dětské). Místní, prozatím neoficiální cyklostezky, lze doporučit všem "cyklo"turistům. Právě zdejší mírné terény jsou určeny i pro rodiny s dětmi. Snad až na vyjímku a chloubu roudnicka "horu Říp", ale i tento výlet lze absolvovat - jakýmkoli způsobem - odměna budy více než bohatá...
 
Tak šťastnou cestu k nám a návrat domů přeje obec Horní Beřkovice


Tipy na výletPamátná hora Říp

Co o Řípu říkají odborné knihy: osamělý, zvonovitý vrch 6,5 km na jih od Roudnice nad Labem, vysoký 459 m.n.m., 230 m nad okolím. Vyvřelá čedičová kupa zalesněná až koncem 19.stol. obsahuje magnetit v takové míře, že kompas tu jeví odchylky ve veliké míře. Díky častým sesuvům půdy nejsou téměř nikde patrny čedičové sloupy.

Na tento vršek tedy vylezl dle pověsti Praotec Čech se svou družinou, aby zjistil, že široko daleko není sice žádný moře, ale medu a strdí všude hojnost. Kmet tento jest prý pochován v blízké obci Ctiněvsi. Jisté je, že zde bylo pohřebiště pohanské a asi od začátku XI. stol.(podle tradice již r. 999) křesťanský kostelík dřevěný. R. 1126 Soběslav I. na památku vítězství nad Lotharem Německým u Chlumce vystavěl tu nový kostel ke cti sv. Jiří, který pak náležel ke klášteru strahovskému až do roku 1577, kdy panství koupil Vilém z Rožmberka, pán na Roudnici. Díky vdově jeho Polyxeně z Pernštejna dostalo se panství pod rod Lobkovický. Polyxena též obnovila starodávné pouti na Říp, zašlé za doby husitské a r. 1608 opraven zpustlý kostel. Říp byl vždy častým dějištěm táborů lidu. Roku 1848 oslavovalo se zde zrušení roboty, r. 1862 konala se veliká slavnost, r. 1868 první veliký tábor lidu , po němž odtud vezen byl kámen do základů Národního divadla.

Pro ty, kteří nejsou obeznámeni s místním krajem. Přístup k Řípu je velmi snadný a již to, že se tam vydávají rodiče i s nejmenšími, svědčí o tom, že tento výlet je skutečně určen každému. Autem lze zajet pohodlně z obce Rovné přímo na úpatí kopce, kde je celkem velké parkoviště. Odtud vede cesta na vrchol, pro vaše větší pohodlí vybetonovaná. Pravda, je poněkud příkrá, ale stoupání není příliš dlouhé. Na vrcholu vás patrně jako první zaujme celkem vkusná hospůdka, kterou rozhodně navštivte i uvnitř.


Zřícenina státního hrad Hasenburg

Hrad HASENBURG, dříve zvaný Klepý, se již přes šest století týčí nad úrodnou rovinou kolem řeky Labe a dolní Ohře na pozadí zelených kuželů Českého středohoří. Od počátku 17. století však leží v troskách. Své pojmenování získal až po roce 1335, kdy ho podle svého erbovního znamení pojmenoval Zbyněk Zajíc z Valdeka. Hrad HASENBURG se rozkládá na 418 metrů vysokém čedičovém návrší. Čedičový masiv byl v letech 1898, 1900 a 1939 příčinou přírodních katastrof, při kterých byla zničena původní obec Klapý. S HASENBURGEM je spojeno mnoho pověstí a bájí, které inspirovaly významné české umělce, například Karla Hynka Máchu, Svatopluka Čecha, Emila Fillu a další. Státní hrad HASENBURG zve k návštěvě svojí nezastupitelnou rolí přírodní rozhledny s možností výstupu schodištěm na hranolovou věž, nazývanou BÍLÁ.
více: http://www.klapy.cz/


Terezín

Terezín leží v rovinatém úrodném kraji, 60 kilometrů severně od Prahy poblíž soutoku řek Labe a Ohře. Koncem 18. století byl založen císařem Josefem II. jako mohutný pevnostní systém, bránící severozápadní přístupy do Čech.
více: http://www.terezin.cz/


Milešovka

Milešovka je majestátní královnou všech ostatních kopců Středohoří. Její znělcový kužel se nám jeví jako třístupňová pyramida. Milešovka však kromě bouří a větrů přitahuje už po dlouhá léta také množství turistů, cestovatelů a obdivovatelů. Někteří znalci odvozují název Milešovka od pohanského boha hromu Donara, jiní zase od dunění, které bývalo občas z vnitřku kamenné hory slyšet. Autor české vlastivědy, jezuitský kněz Bohuslav Balbín, který žil v 17.století, zase uvádí, že název vznikl podle Mikeše, slavného člena rodu kaplířů ze Sulevic.